horizontal rule

Strona główna
Struktura organizacyjna
Kierownictwo
JRG
Galeria
OSP
Przetargi
Praca/służba
Informacje/Porady
Kontakt

W związku z licznymi zgłoszeniami wystąpienia zagrożeń od owadów, głównie os i szerszeni informujemy, że zagadnienie to nie zostało dotychczas szczegółowo opisane w polskim prawodawstwie. W związku z tym dnia 10.07.2009 r. w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej opracowano „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniami wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”, które systematyzują podstawowe zasady udzielenia pomocy podczas zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe.

Gniazda i roje owadów są zagrożeniem dla życia lub zdrowia człowieka, któremu zapobieżenie lub którego usunięcie skutków nie wymaga zastosowania nadzwyczajnych środków, w przypadku jego zaistnienia konieczna jest rekcja ze strony PSP (Państwowej Straży Pożarnej) celu ochrony ludności przed skutkami tego zdarzenia. Ustawodawca jednakże nie wskazuje na rodzaj działania jakie ma być podjęte w celu realizacji tego obowiązku, w związku z czym jednostki organizacyjne PSP mają swobodę w wyborze metod oraz formą prowadzania działań ratowniczych np. w jednym przypadku będzie to bezpośrednie usunięcie zagrożenia, a w innym będzie to ewakuacja ludzi z zagrożonego obszaru.

W przypadku braku dodatkowych zagrożeń, właściwym staje się przyjęcie ewakuacji jako metody działania i odesłanie do właściciela lub zarządcy obiektu celem zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu (w myśl art. 61 pkt. 2 ustawy Prawo Budowlane). Odesłanie do ustawy Prawo Budowlane jest tym bardziej zasadne, że zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów. W przypadkach zgłoszeń, gdy w obiekcie nie występują zagrożenia związane z przebywającymi tam osobami, w szczególności grupy dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się, działania straży mogą ograniczyć się do ewakuacji osób, oznakowania strefy zagrożenia oraz poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu zagrożenia i konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną.

W przypadku wystąpienie zagrożenia od gniazda lub roju nie należy zbliżać się na odległość mniejszą niż 20 m na terenie otwartym lub opuścić pomieszczenie w którym znajdują się owady oraz ostrzec osoby zbliżające się do miejsca zagrożenia. Nie należy drażnić owadów lub próbować samodzielnie usuwać gniazda czy roju. W przypadku użądlenia należy zdezynfekować miejsce użądlenia i niezwłocznie usunąć jad owada, aby zmniejszyć wnikanie jadu do ciała. W tym calu należy wykorzystać zestaw do usuwania jadu (aspirator jadu) np. Aspivenin, Anty-kleszcz lub inne o podobnym działaniu. W celu zmniejszenia bólu zastosować zimny okład, użądloną kończynę unieść do góry. W przypadku urządzeń mnogich w pierwszej kolejności usuwać jad z miejsc w pobliżu dróg oddechowych (twarz, szyja) ze względu na możliwość wystąpienie trudności w oddychaniu. W każdym przypadku użądlenia należy skonsultować się z lekarzem.

horizontal rule

Strona główna | Struktura organizacyjna | Kierownictwo | JRG | Galeria | OSP | Przetargi | Praca/służba | Informacje/Porady | Kontakt

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu.

Licznik odwiedzin:
W razie problemów lub pytań użyj tego kontaktu: [E-mail Projektu].
Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2012.

Free Web Hosting